Изключително популярно сред творците започва да става правенето на картини с епоксидна смола или запечатването на вече нарисувана картина със смола. Дори и хора, които не са артисти се възползват от този невероятен начин да придадат блясък на дадено творение и да го увековечат, заливайки го със смола. В това кратко ръководство ще ви покажем как да направите това и кои са важните елементи, които трябва да имате впредвид.
Необходими материали:
- Платно, върху което да отлеете смолата;
- Епоксидна смола „Дървото“;
- Съд за смесване;
- Бъркалка за бъркане;
- Ръкавици;
- Всички тези неща може да намерите в нашия Сет за работа с Епоксидна смола;
Подгответе работното си място
Преди да направите каквото и да било, трябва да подготвите работното си място. Когато използвате епоксидна смола, се уверете, че то е добре проветрено. Също така около вас трябва да е сравнително чисто и да има малко прах, тъй като тези частици могат да попаднат в смолата по време на процеса на втвърдяване.
Температурата на работното ви място трябва да е умерена до топла. Стремете се към температура между 22° и 25°. Избършете повърхностите и сложете защитно покритие върху масата или пода. Ако нанасяте смола върху голяма картина или проект, може да искате да покриете и масата, и пода. Голям чувал за боклук е много подходящ за защита, тъй като смолата не може да проникне през него.
Подгответе картината си
Картината или проектът ви трябва да бъдат перфектно балансирани, за да се разпредели смолата равномерно. Ако има наклон, то тя ще изтече от ръба.
Уверете се, че по повърхността на картината ви няма прах или косми, преди да започнете, като я избършете с кърпа, навлажнена с разтворител (например алкохол или ацетон). Ако повърхността е пореста или силно абсорбираща, тя трябва първо да бъде запечатана. Хартията или картонът са материали, които трябва да бъдат запечатани преди нанасянето на смолата. За да запечатате повърхността, нанесете тънък слой и го оставете да изсъхне, преди да преминете към същественото разливане.
Ако искате да получите дебел слой смола върху проекта, създайте бариера (преграда) по краищата с помощта на маскировъчна или бояджийска лента. Притиснете лентата около целия проект. Тя трябва да стърчи нагоре с поне половин сантиметър.
Смесете смолата
Преди да смесите смолата, определете какво количество ще ви е необходимо за покриване на цялата картина. Това може да направите като използвате нашия калкулатор – калкулатор за епоксидна смола.
Вижте инструкциите за употреба на смолата и какво е съотношението на смесване. При нашата Хоби смола – то е 2:1 или 100 грама А към 50 грама Б и се смесва тегловно чрез везна, а не обемно.
Смесете двата компонента, като се старайте да не изливате от високо над мерителната чаша, тъй като това може да доведе до образуване на микромехурчета. Разбъркайте добре смолата и втвърдителя, като остъргвате и страните, и дъното. Разбърквайте в продължение на 3-5 минути.
Вижте тук детайлно ръководство за работа със смолата: РЪКОВОДСТВО
Използвайте смолата при стайна температура или малко над стайната температура, за да намалите мехурчетата. Ако смолата ви е твърде студена, консистенцията може да е твърде гъста за изливане и разнасяне. Освен това тя ще изглежда млечна и мътна, вместо прозрачна. Затова я дръжте на стайна температура преди това.
Изсипете и разнесете
Изсипете смолата равномерно върху повърхността и я разнесете до всеки ръб и ъгъл с ръце (с ръкавици), четка или нещо за еднократна употреба, например клечка за сладолед.
Можете да използвате карта за игра или визитна картичка, за да разнесете течността. Гъвкавостта на картата ще ви помогне за равномерно нанасяне.
Махнете балончетата
Въпреки че нашата Хоби смола е с формула за намалено образуване на балончета, възможно е при повечето смоли те да се появят. Това става няколко минути като сте разнесли смолата. За да се отървете от тях, най-добре е да използвате малка горелка, пистолет за горещ въздух или дори запалка.
Когато използвате горелка, дръжте я на 2-3 сантиметра, от повърхността на проекта и винаги я движете. Дръжте пламъка на слаб огън и внимателно прокарвайте, докато отстраните всички мехурчета. НЕ дръжте горелката на едно място твърде дълго, тъй като това може да доведе до пожълтяване и трайно увреждане на повърхността и покритието.
Покриване и втвърдяване
Докато проектът ви се втвърдява, не забравяйте да го покриете, за да не попаднат прах, мръсотия или косми в смолата.
След като нанесете, втвърдяването обикновено става в рамките на 24-72 часа. В зависимост от размера и дебелината на проекта може да искате да го оставите да се втвърди за по-дълго време.
Опитайте да залеете вашата картина сега с епоксидна смола «Дървото».